بلاگ

کاربرد لوله های سیلندری

لوله سیلندری چیست ؟

لوله سیلندری یا لوله فولاد کربنی ، نوعی لوله است که عمدتاً از آهن تشکیل شده است که کربن به آن اضافه می شود. لوله سیلندری یکی از پرکاربردترین انواع لوله است ، زیرا مزایای متعددی نسبت به سایر محصولات فولادی مانند فولاد ضد زنگ یا PVC دارد. لولههای سیلندری قوی، بادوام و مقاوم در برابر خوردگی هستند. آنها همچنین بسیار مقرون به صرفه هستند زیرا بسیار ارزان تر از انواع دیگر لوله ها هستند. به علاوه، نصب آنها آسان است زیرا به ابزار یا مهارت خاصی نیاز ندارند. به طور خلاصه باید بگوئیم، لوله سیلندری از شمش‌های فولادی یا فولادهای گرد جامد و از طریق سوراخ شدن به روش های نورد گرم ، نورد سرد یا کشش سرد به لوله سیلندری تبدیل می‌شوند. لوله سیلندری نقش مهمی در صنایع مختلف و برای ساخت تجهیزات مختلف دارد.

انواع لوله سیلندری

لوله سیلندری از جمله لوله های بدون درز می باشندکه به روش های نورد گرم و نورد سرد یا کشش سرد تقسیم می شوند. لوله های سیلندری که به روش نورد گرم تولید می شوند جهت تولید و ساخت انواع لوله های عمومی، لوله های دیگ فشار کم و متوسط، لوله های دیگ فشار قوی، لوله های آلیاژی، لوله های ضد زنگ، لوله های ترک نفت و سایر لوله ها تقسیم می شوند. از لوله سیلندری سرد نورد شده (کشش سرد) در ساخت لوله های جدار نازک، لوله های با دیواره نازک آلیاژی، لوله های جدار نازک غیر زنگ زده، لوله های با شکل خاص و غیره استفاده می شود.

قطر بیرونی لوله سیلندرذی بدون درز نورد گرم معمولاً بیشتر از 32 میلی متر است و ضخامت دیواره آن 2.5-75 میلی متر است. قطر بیرونی لوله سیلندری بدون درز نورد سرد می تواند به 6 میلی متر و ضخامت دیواره می تواند به 0.25 میلی متر برسد. قطر خارجی لوله های جدار نازک می تواند به 5 میلی متر و ضخامت دیواره کمتر از 0.25 میلی متر برسد. نورد سرد دقت ابعادی بالاتری نسبت به نورد گرم دارد.

لوله سیلندری بخش ضروری بسیاری از پروژه ها و کاربردهای صنعتی است که انواع مختلفی دارد که متناسب با نیازهای خاص مورد استفاده قرار می گیرد. از لولههای سیلندری، از مشکی استاندارد و گالوانیزه گرفته تا انواع جوش مارپیچی سنگین، تقریباً برای هر کاری می توان استفاده کرد. لوله سیلندری بدون درز در گریدهای A106 و A53 موجود است، در حالی که لوله جوشی با مقاومت الکتریکی (ERW) به تنهایی از درجه A53 ساخته شده است. زیبایی لوله سیلندری در ماهیت همه کاره آن نهفته است که می تواند در شرایط سختی که سایر انواع فلزات ممکن است قادر به تحمل آن نباشند، مقاومت کند. جای تعجب نیست که در صنایع مختلف از هوافضا تا کشتی سازی کاربرد دارد.

لوله فولادی کربن عمومی ،از فولاد با ساختار کربنی با کیفیت بالا مانند 10، 20، 30، 35، و 45، فولاد ساختاری کم آلیاژ مانند 16Mn و 5MnV یا فولاد آلیاژی مانند 40Cr، 30CrMnSi، 45Mn2 ساخته شده است و 40MnB که نورد گرم یا سرد است. لوله های بدون درز ساخته شده از فولاد کم کربن مانند 10 و 20 عمدتا برای خطوط لوله انتقال سیال استفاده می شود. لوله‌های بدون درز 45، 40Cr و سایر لوله‌های فولادی متوسط کربن برای تولید قطعات مکانیکی مانند قطعات تحت فشار خودروها و تراکتورها استفاده می‌شوند. به طور کلی،لوله سیلندری یا لوله های فولادی کربنی برای اطمینان از تست استحکام و صاف شدن استفاده می شود. لوله های فولادی نورد گرم در حالت نورد گرم یا عملیات حرارتی تحویل داده می شوند. لوله های فولادی نورد سرد در حالت عملیات حرارتی تحویل داده می شوند.

خواص لوله لوله سیلندری

لولههای سیلندری دارای ویژگی های فیزیکی هستند که آنها را برای بسیاری از کاربردها مناسب می کند:

  • اول، آنها بسیار قوی و مقاوم در برابر فشار هستند.
  • دوم، هدایت حرارتی خوبی دارند که آنها را برای حمل مایعات داغ مانند روغن یا بخار مناسب می کند.
  • سوم، آنها به راحتی خورده نمی شوند، بنابراین می توان از آنها در فضای باز در شرایط سخت بدون ترس از زنگ زدگی یا فرسودگی سریع استفاده کرد.
  • در نهایت، لوله‌های سیلندری می‌توانند بدون شکنندگی یا ترک خوردن، دمای بالا را تحمل کنند که آن‌ها را برای نیروگاه‌ها و سایر تأسیسات صنعتی که گرما عامل مهمی در آنها است ایده‌آل می‌کند.
  • لوله سیلندری از آلیاژ کربن و آهن ساخته شده است و به همین دلیل به آنها لوله فولادی کربن نیز گفته می شود.
  • آنها لوله هایی قوی و بادوام هستند که آنها را برای انواع کاربردهای صنعتی ایده آل می کند.
  • آنها در طیف گسترده ای از اندازه ها موجود است و می تواند به صورت سفارشی برای رفع نیازهای شما برش داده شود.
  • لوله سیلندری به راحتی جوش داده می شود و برای استفاده در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، ساخت و ساز و تولید ایده آل است.
  • از این لوله ها می توان برای کاربردهای مختلفی از جمله حمل و نقل نفت و گاز و همچنین در ساخت ساختمان ها و پل ها استفاده شود.

مزایای لوله سیلندری

لوله سیلندری دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد، لوله ساخته شده از فولاد و کربن، یک آلیاژ فولادی حاوی آهن و کربن. لوله سیلندری که یک ماده فوق العاده بادوام است، در صنایع سنگین مانند زیرساخت، حمل و نقل و صنایع مختلف استفاده می شود. محتوای کربن بالاتر به فولاد نقطه ذوب پایین تری می دهد و آن را انعطاف پذیرتر و بادوام تر می کند و بهتر می تواند گرما را توزیع کند.

لوله سیلندری دارای استحکام، شکل پذیری و چقرمگی بالا با هزینه کم است و در ماشین آلات سنگین برای ساخت قطعات سنگین استفاده می شود. به دلیل دوام لوله سیلندری و مقاومت در برابر ضربه، لوله ساخته شده با این ماده تحت تأثیر شرایط محیطی مانند فشار یا آب و هوای شدید قرار نمی گیرد. این باعث می شود که آن را به یک ماده ایده آل برای کاربردهای لوله های ساختاری مانند لوله گذاری در زیر جاده ها تبدیل کند. قدرت آن نیز مقرون به صرفه است، لوله را می توان نازک تر کرد در حالی که هنوز می تواند حجم بالایی از مواد خورنده را حمل کند. لوله سیلندری نیز از نظر محیط زیست ایمن است، زیرا حدود 50 درصد فولاد جهان از مواد بازیافتی ساخته شده است.ک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *